מלחמה היא שלום. המילים של שנת 2022

ינואר 2023 הוא זמן טוב לסכם את שנת 2022 בראי המילים והביטויים שעיצבו ושיקפו את מצב הרוח בעולם, את רוח הזמן ואת הלכי המחשבה שלנו.

קישור לרשומות קודמות שלי על מילת השנה כאן. קישור לרשומה בבלוג המעולה של עמיתתי שלומית עוזיאל על מילות השנה בעברית ובאנגלית כאן.

מילוני אוקספורד הזמינו לראשונה השנה את הציבור להצביע למילת השנה מתוך שלוש אפשרויות:

metaverse

IStandWith#

Goblin mode.

רוב מכריע, 93 אחוז מהמשתתפים, בחר במצב גובלין. הכוונה בהתגבלנות, מילה שמסכמת יפה את שנת 2022, את עייפות הציבור מהמגפה ומוראותיה, היא להתכנסות, לבחירה מודעת ולא מתנצלת בעצלוּת והפניית גב למוסכמות חברתיות של לבוש נאות, התנהגות ראויה ועמידה בסטנדרטים של הרשתות החברתיות. במילים אחרות: טרנינג, בלגן ורביצה במקום קימה בחמש בבוקר, שתיית מיץ ירוק וריצה בפארק.

גובלין, שדון גמדי ערמומי וגרוטסקי, לעיתים קרובות נבזי וחורש רעות, הופיע לראשונה במאה ה־12 ככל הנראה, כאשר פקד את העיר אוורה (Évreux) שבאזור נורמנדי. המיתולוגיה המערבית מלאה גובלינים מכל מיני סוגים, ומה שמבדיל אותם מיצורים על־טבעיים אחרים אינו רק המראה החיצוני שלהם, אלא אהבתם למקומות סגורים. רבים מהגובלינים הראשונים היו שוכני מערות ובהמשך הם תוארו כיצורים המקננים בבית פנימה.

בסדרה הארי פוטר של ג'יי קיי רולינג הגובלינים מנהלים את בנק הקוסמים

כיילב מדיסון כותב באטלנטיק שהיכולת להיכנס למצב גובלין הייתה התפתחות הכרחית שטראומת הקורונה חוללה. עכשיו, כשאנו מגיחים מן המערות שלנו אחרי תרדמת החורף הארוכה, הגובלינים הפנימיים אורבים לנו בתוך תוכנו ומפצירים בנו לחזור פנימה. מדובר במצב אותנטי ומזכך, הוא אומר, המאפשר לנו להיות מי שאנחנו באמת, הרחק מעין הציבור. התגבלנות משמעה למעשה "להישאר בבית ולהתנהג מוזר".

***

Gaslighting, מילת השנה של מילון מרים ובסטר, לקוחה כזכור מהסרט Gaslight, "אורות הגז", משנת 1940, שהתבסס על מחזה באותו שם.

הכּרזה הדנית לסרט. אינגריד ברגמן זכתה באוסקר הראשון שלה על גילום דמותה של פאולה אלקיסט אנטון

גזלייטינג, לפי מרים ובסטר, או גִזלוּת דעת – לפי התחדיש של האקדמיה, הוא מניפולציה פסיכולוגית של אדם, המתפרשֹת בדרך כלל על פני תקופה ממושכת, ואשר גורמת לקורבן לפקפק במחשבות שלה/שלו, בתפיסת המציאות או בזיכרונות שלו/שלה. גזלייטינג מוביל לבלבול, אובדן הביטחון והערך העצמיים, חוסר ודאות של הקורבן באשר ליציבותו הנפשית או המנטלית ותלות בַּתוקף. בשנים האחרונות הפרקטיקה רווחת ומחלחלת לכל תחומי החיים, בין השאר הודות לטכנולוגיות ושלל ערוצים המאפשרים הטעיה, הונאה והולכת שולל.

מדובר במנגנון רב עוצמה המשמש מתעללים במערכות יחסים זוגיות, פוליטיקאים ומעצבי דעת קהל ואף אנשי מקצוע בתחום הרפואה, המבטלים תסמינים או חוליים של מטופלים או ממעיטים בערכם. נשים הן הסובלות העיקריות מגזלייטינג רפואי, בבחינת: "זה הכול בראש שלָּך". מחקרים מראים שרופאים נוטים להתייחס בביטול לתלונות של נשים יותר משל גברים ושהן נאלצות לחכות זמן רב יותר עד שמאבחנים אצלן מחלות.

***

מילת השנה של מילון קולינס היא Permacrisis – משבר פרמננטי, קבוע, תקופה מתמשכת של אי־ודאות וחוסר ביטחון. המונח לוכד את התחושות הקשות שליוו בני אדם רבים בעולם במהלך שנת 2022. לדברי הארייט שרווד מהגרדיאן: רק משבר־עַד מצליח לתאר את המצב הנוכחי – ברקזיט, קוביד, מלחמה, אסונות אקלימיים, כלכלה כושלת, אי־יציבות פוליטית, אי־ודאות גלובלית ותחושה של אבדון ממשמש ובא.

Ekaterina Anisimova/AFP via Getty Images, FILE
דב קוטב בארץ פרנץ יוזף, צפון רוסיה

***

מילים נוספות שבלטו השנה:

התפטרות שקטה – Quiet quitting. במקום להתפטר, עובדים ועובדות נשארים במקום העבודה אך אינם עושים מעל ומעבר ואינם רוצים להיות חלק מהתרבות המציבה את העבודה בראש ותובעת עבודה כל יום כל היום. קאל ניופורט מהניו יורקר ממפה בראי דורי את הניסיון להגדרה עצמית שאינה סינונימית לעבודה, וטוען שהתפטרות שקטה היא תופעה המאפיינת בעיקר עובדי ידע (knowledge workers) מקרב דור ה-Z (ילידי 1997 עד 2012), שמנסים למעשה להגדיר מחדש את מקומה של העבודה בחייהם. שחיקה, חוסר איזון בין עבודה לפנאי, שעות עבודה ארוכות ושינויים בסדר העדיפויות בעקבות המגפה הכלל־עולמית מובילים רבים לחשב מסלול מחדש.

ספורט־וושינג, sportswashing, "טיוח ספורט", פרקטיקה של שימוש בספורט – על ידי יחידים, קבוצות, תאגידים או ממשלות – כדי "לכבס" את תדמיתם ולתת לגיטימציה לעוולות ולהפרות זכויות אדם. התופעה הלא חדשה בלטה השנה במונדיאל. קטאר, המארחת, הואשמה בספורט־וושינג שנועד להסיט את תשומת הלב מיחס המשטר לנשים ולהט"ב, לזכויות אדם ולניצול המזעזע של מהגרים.

AMES MANNING / AP
אקטיביסטים בלונדון מוחים נגד דיכוי להט"ב בקטאר

הבחירה של קטאר לארח את גביע העולם בכדורגל נועדה לא רק למירוק משטרה האוטוריטרי בעיני העולם, אלא גם כדי לספק לבעלות בריתה במערב צידוק לתמיכתן המתמשכת בה.

סוגים אחרים של טיוח הם גרינוושינג – גיבוש תדמית ציבורית של התנהלות סביבתית נאותה כדי להסתיר היבטים של פגיעה בסביבה או בעובדים ; פינקוושינג – קידום זכויות להט"ב כדרך לטייח אלימות כלפי מדינות, קהילות או עמים אחרים, פרקטיקה שישראל מואשמת בה לא פעם; ווק־וושינג (woke-washing) – טקטיקה שיווקית שבה חברות ועסקים מעמידים פנים "חברתיות" – למשל קידום נשים, קידום בני אדם לא־לבנים ונקיטת פעולות למען שוויון וצדק חברתי, אך בפועל, בתוך הארגון, הם מתנהלים בדרכים לא אתיות.

עבדות מודרנית. תעשיית האופנה מרוויחה מדיכוי המיעוט האויגורי בסין

***

למקום הראשון בקטגוריית היופמיזם של השנה של American Dialect Society הגיע המונח special military operation, מבצע צבאי מיוחד – מונח מכובס לפלישה הרוסית לאוקראינה. למקום השלישי הגיעה המילה "קמפינג" – לשון נקייה להפלה בעידן שאחרי רו נגד וייד בארצות הברית. התופעה הזאת של שימוש במילת קוד, שגיאות כתיב מכוונות, השמטת אות והחלפתה בכוכבית, למשל, שׂיכּוּל אותיות או אמוג'ים נקראת Algospeak – שילוב של אלגוריתם ודיבור – מונח שהגיע לרשימת מילות השנה של מילון קולינס.

אלגו־ספיק, השיחדש האלגוריתמי, רווח יותר ויותר ברשתות החברתיות – ובעיקר בטיקטוק – ומטרתו לעקוף טכנולוגיות ניטור וצנזורה, לחמוק מתחת לרדאר של הבינה המלאכותית. אנשים המעלים פוסט שעלול להימחק או לגרור חסימה מהרשת החברתית עשויים להימנע משימוש במילים "אסורות". האסטרטגיה משמשת פעילי זכויות אדם, קבוצות מופלות בבואן למחות על אפליה והדרה, אבל גם גזענים, סוחרים בנשים, פדופילים, מתנגדי חיסונים ועוד כהנה וכהנה.

מרגע שביטל בית המשפט העליון את פסיקת רו נגד וייד, קרי את ההגנה החוקתית על הזכות להפסקת היריון, הוצפו הרשתות החברתיות בהצעות לקמפינג – שם קוד להצעות עזרה למי שאינן יכולות לעבור הפלה במדינה שלהן.

אלגו־ספיק הופיע גם בהקשר של פלישת רוסיה לאוקראינה, לדוגמה כרזות שעשו שימוש במונח "לא חי" (unalive) כדי שלא לכתוב "נהרג" ו"חיילים" באותו משפט. דוגמה נוספת היא שימוש בספרות 6/4 (ארבעה ביוני) לציון הטבח בכיכר טיין־אן־מן בבייג'ינג בשנת 1989, בשל הפיקוח הסיני על אזכורים של האירוע החמור שנהרגו בו רבבות מפגינים.

מצד אחד, ניטור התכנים אמור להגן על המשתמשים מתוכני שנאה, אלימות, גזענות, מידע כוזב, ניצול קטינים, פעילות לא חוקית וכן הלאה. בין אפריל ליוני 2022 הוסרו 113 מיליון סרטוני וידאו מטיקטוק. מן הצד האחר, הסכנה לחופש הביטוי ברורה, רבות מההפרות לכאורה שייכות לתחום האפור והניטור מופרז ולעיתים קרובות שרירותי.

דוגמה טובה לכך היא קאליל [כך הוא מבטא את שמו] גרין, המכנה את עצמו היסטוריון של דור ה־Z. גרין סיים לא מזמן את לימודיו בְּייל והיה יו"ר מועצת התלמידים השחור הראשון בתולדות האוניברסיטה. הוא מעלה סרטונים על נושאים היסטוריים ואקטואליים, מאיר את תרומותיהם של אמריקאים שחורים ועוסק בסוגיות של גזע ושוויון. גרין סיפר שכאשר הכין סרטון על טיוח (whitewashing) מורשתו של מרטין לותר קינג, הוא נאלץ להשתמש באלגו־ספיק ולכתוב, לדוגמה, Ku K1ux K1ann3r במקום Ku Klux Klanner, כדי שהאפליקציה לא תמחק את הסרטון.

***

לסיום וכמחווה למלכה אליזבת, שהלכה לעולמה השנה, נאחל ש־2023 תהיה קצת פחות annus horribilis.

המלכה אליזבת ב־2002. התמונה מפה.

3 מחשבות על “מלחמה היא שלום. המילים של שנת 2022

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s